Na dyskach komputerów przechowujemy coraz większą ilość treści, a nasze wymagania względem pojemności tych urządzeń są coraz większe. Często zdarza się, że po zakupie laptopa okazuje się, że wbudowana pamięć jest dla nas niewystarczająca, a liczba magazynowanych przez nas plików jest większa, niż moglibyśmy przypuszczać. Właśnie tutaj z pomocą przychodzą dyski zewnętrzne. Urządzenia te są proste w obsłudze, bardzo praktyczne, a ich podłączenie do komputera jest banalnie proste. Istnieje wiele rodzajów takich dysków, każdy z nich spełni inne oczekiwania. Z tego artykułu dowiesz się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego dysku zewnętrznego.

Dysk zewnętrzny – czy warto kupić?

Dysk zewnętrzny stanowi dodatkowy nośnik pamięci, który podłączamy do naszego komputera za pomocą kabla lub bezprzewodowo. W tym celu korzysta się z gniazd: IEEE 1394, eSATA, COM czy też najbardziej popularnego – USB. Dostępnych jest wiele modeli takich dysków; część z nich skierowana jest do użytkowników stawiających na jak najszybsze rozwiązanie, podczas gdy inne modele dedykowane są do przechowywania ogromnej ilości danych, są to magazyny o dużej pojemności, których wydajność nie jest głównym celem.

Wielu użytkowników laptopów czy komputerów stacjonarnych skarży się na niewystarczającą pojemność wbudowanego dysku twardego. Problem ten jest szczególnie widoczny w ostatnich latach – obecnie większość dokumentów, zdjęć czy filmów przechowujemy właśnie w pamięci naszych urządzeń. Stąd też dyski zewnętrzne mogą się okazać doskonałym rozwiązaniem i stanowić świetny sposób na poszerzenie pamięci naszego komputera. Zaletą tych urządzeń jest kompaktowość, która umożliwia przenoszenie naszych danych, podobnie jak w przypadku pendrive’a. Jednak w odróżnieniu od niego, dysk zewnętrzny pozwala na zapisanie plików o bardzo dużych rozmiarach.

Dysk zewnętrzny – jakie ma zalety?

  • Jak już wspomnieliśmy, taki dysk może służyć po prostu jako poszerzenie, dodatkowa pamięć dla naszego komputera.
  • Istnieje duży wybór budżetowych modeli, które mimo swojej niewygórowanej ceny mogą zapewnić dużą pojemność.
  • Możesz go zabrać ze sobą dosłownie wszędzie i w razie potrzeby udostępnić innej osobie/osobom. Jest lekki, poręczny i nie zabiera dużo miejsca, przy czym oferuje o wiele większe pojemności od pendrive’a.
  • Taki dysk możesz podłączyć do różnych urządzeń i używać go z wieloma komputerami.
  • Często pomija się ważny aspekt dotyczący dysku zewnętrznego – otóż służy on nie tylko do poszerzania pamięci, jeżeli nam jej zabraknie. Warto również wykorzystać taki dysk do wykonania i przechowywania kopii zapasowej, szczególnie jeżeli posiadamy ważne pliki (dokumenty służbowe, cenne pamiątki itp.). Jeżeli Twój komputer ulegnie awarii i dojdzie do uszkodzenia dysku twardego, nie utracisz dostępu do Twoich danych, gdyż będą one bezpiecznie zapisane na podręcznym urządzeniu zewnętrznym. Wykonywanie kopii zapasowej jest niezmiernie ważne, szczególnie w kontekście cyberataków, które w ostatnim czasie uderzają w użytkowników komputerów ze zdwojoną siłą.
  • Zewnętrzny dysk pomoże Ci również w odciążeniu Twojego komputera. Przenosząc część plików, usprawnisz i przyspieszysz jego pracę; zapełniony dysk twardy przyczynia się do masy problemów – urządzenie może się również przegrzewać i bardzo głośno pracować.

Dysk zewnętrzny – jaki wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Jednym z najważniejszych parametrów, nad którym musi się zastanowić każdy użytkownik planujący zakup dysku, jest oczywiście pojemność. Konieczne będzie ustalenie, jakiej wielkości pliki będziemy przechowywać na nowym dysku, ile danych chcemy przenieść z naszego dysku wewnętrznego. A może chcemy wykonać pełną kopię zapasową? Oczywiście im większa pamięć, tym wyższa cena danego urządzenia, ale nie oznacza to, że dysk musi być bardzo drogi (szczególnie jeżeli zdecydujesz się na dysk HDD). Dyski 1 – 2 TB to najczęściej optymalny wybór, wartości większe mogą służyć do wykonania kopii zapasowej całego systemu operacyjnego.

Ważnym aspektem będzie również wydajność – czy zależy Ci na szczególnie szybkim odczytywaniu i zapisywaniu danych? Dysk, który pracuje niezwykle sprawnie, będzie przydatny dla osób, które przenoszą ogromne ilości danych. W takim przypadku wybór dysku o słabszych parametrach spowoduje, że proces ten zajmie urządzeniu bardzo dużo czasu, co na dłuższą metę stanie się po prostu frustrujące i niewygodne. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie dysk zapewni Ci optymalną szybkość – w przypadku dysku HDD informuje nas o tym RPM, czyli prędkość obrotowa. Jest to liczba obrotów talerzy na minutę – im wyższa, tym lepiej (warto przyjąć 7200 jako wartość minimalną, jeżeli zależy nam na przyzwoitej szybkości). Warto wziąć pod uwagę zakup szybkiego dysku zewnętrznego SSD, jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad (więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej).

Zwróć również uwagę na interfejs, za pomocą którego dysk łączy się z komputerem, USB pozostaje najpopularniejszym, jednak dostępne są urządzenia wyposażone również w inne opcje (FireWire, mSATA, Thunderbolt). Dany model musi być dopasowany do Twojego komputera/laptopa. Dyski łączące się za pomocą Wi-Fi to kolejna ciekawa propozycja, szczególnie dla użytkowników ceniących bezprzewodowe rozwiązania.

Rodzaje dysków zewnętrznych – HDD i SSD

Dyski HDD i SSD różnią się od sobie pod wieloma względami, a każdy z nich wpłynie na praktyczne aspekty użytkowania. Konstrukcja tego pierwszego opiera się na częściach ruchomych, a konkretnie obracających się talerzach. Dzięki osiągnięciu przez talerze odpowiedniej prędkości, głowice umieszczone na specjalnym ramieniu, utrzymywane są w optymalnej odległości. Głowice magneto-rezystywne odpowiedzialne są za odczytywanie i zapis danych – na każdy talerz przypada po jednej głowicy odczytującej i zapisującej. W konstrukcji dysków SSD (dysków półprzewodnikowych) nie znajdziemy części ruchomych. Podstawową jednostką urządzenia są tzw. kości pamięci flash, których pracą zarządza kontroler. Droższe modele będą wyposażone w większą ilość kostek flash, przez co ich wydajność będzie większa.

Dyski SSD nie są spowalniane przez części ruchome, dlatego pracują szybciej, są po prostu wydajniejsze, cichsze, a do tego bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dyski HDD są bardzo wrażliwe, a każdy wstrząs, upadek czy nawet niewielkie uderzenie może doprowadzić do poważnej usterki. Ponadto HDD nie są tak wydajnie, pracują wolniej od SSD, nie są bezgłośne. Jednak na ich korzyść przemawia pojemność, lepszy stosunek ceny do otrzymanej pojemności. HDD są z reguły tańsze, chociaż warto pamiętać, że różnica staje się coraz mniejsza, bowiem wzrost popularności dysków SSD spowodował, że producenci wypuszczają coraz bardziej przystępne cenowo urządzenia.

Choć jest to duże uproszczenie, to generalnie dyski HDD poleca się użytkownikom potrzebującym dużej pojemności, magazynu dla swoich licznych plików. SSD przeznaczone są dla osób przechowujących mniejszą ilość plików, za to wymagających wydajności i szybkości od swojego dysku. Jeżeli zdecydujesz się na zewnętrzny dysk SSD, zwróć uwagę na szybkość zapisu i odczytu – oczywiście im większa wartość, tym lepsza wydajność. Lepsze wyniki osiągane są przy interfejsie USB 3.1, podczas gdy USB 3.0 pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 500 MB/s.

Dysk zewnętrzny – dobra alternatywa dla chmury

Dysk zewnętrzny z powodzeniem zastąpi przechowywanie plików w chmurze; jest to rozwiązanie preferowane przez wielu użytkowników ze względów bezpieczeństwa. Aby uzyskać dostęp do naszych danych, nie musimy się łączyć z Internetem, nie musimy uiszczać comiesięcznej opłaty, a nośnik możemy schować w dowolnym, bezpiecznym miejscu. Zakup dysku zewnętrznego, dobranego do naszych potrzeb sprawi, że nie tylko zyskamy pamięć na kolejne pliki; będziemy w stanie utworzyć również kopię zapasową ważnych danych. Wybór urządzenia o odpowiednich parametrach zapewni nam komfortowe użytkowanie, wydajność i optymalną pojemność – przez co sprzęt wystarczy nam na długi okres czasu.