Dyski HDD tracą na popularności – wynika to z faktu, że konsumenci coraz częściej decydują się na nowsze rozwiązanie w postaci dysku SSD. Te drugie są szybsze, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo pracują niezwykle cicho, przez co zapewniają użytkownikowi wygodę pracy. Czy to oznacza, że inwestowanie w starsze dyski HDD jest dzisiaj nieopłacalne? A może, mimo wszystko warto zainteresować się modelami tych urządzeń i wybrać jeden z nich? W dzisiejszym tekście wyjaśniamy, w jakich przypadkach dyski HDD mogą okazać się lepszym wyborem od nowszych SSD. Zapraszamy do lektury!

Dyski HDD – jak działają?

Dyski HDD zwane są również dyskami magnetycznymi. W skład ich konstrukcji wchodzą talerze (z reguły wykonane z aluminium); na każdą powierzchnię talerza przypada po jednej głowicy magneto-rezystywnej, których zadaniem jest odczytywanie i zapis danych. Ramiona ustawiają głowice w optymalnej pozycji względem talerzy, które się obracają. Żeby dysk mógł pracować w sposób prawidłowy, konieczne jest otrzymanie odpowiedniej prędkości obrotowej – dzięki temu głowice znajdują się w idealnej odległości od obracających się talerzy. Głowica zapisująca wytwarza pole magnetyczne – zmiany w jego natężeniu umożliwiają zapisywanie danych, podczas gdy ich odczytywanie możliwe jest dzięki zmianie rezystancji przeznaczonej do tego głowicy. Warto znać takie podstawy konstrukcji dysku HDD, dzięki temu łatwo zrozumieć różnice między nimi a urządzeniami SSD. Te drugie nie są wyposażone w części ruchome, co wiąże się, chociażby z cichszą pracą.

Dyski HDD – jakie mają wady i zalety?

  • Jak wspomniano wyżej – dysk HDD wyposażony został w części ruchome (obracające się talerze, których ruch utrzymuje głowice w optymalnej odległości), co wiąże się z głośniejszą pracą urządzenia.
  • Kolejną wadą również związaną z częściami ruchomymi jest fakt, że mogą one znacząco spowalniać działanie dysku, w związku z czym wydajność ich pracy nie zadowoli bardziej wymagających użytkowników.
  • Dyski HDD to urządzenia niezwykle delikatne, nieodporne na wstrząsy, upadki, czy najmniejsze uderzenia. Stosunkowo często ulegają awariom i usterkom mechanicznym.
  • Zaletą dysku HDD jest z pewnością niewysoka cena. Zakup konkurencyjnego dysku SSD wiąże się z większymi kosztami (chociaż możemy zaobserwować, że wraz ze wzrostem ich popularności, ceny w dużym stopniu się obniżają).
  • Niewątpliwą zaletą jest duża pojemność, jaką są w stanie zaoferować dyski HDD – szczególnie korzystny jest tutaj stosunek ceny do proponowanych pojemności.

Dyski HDD – czy warto wybrać takie urządzenie?

Bez wątpienia można stwierdzić, że przyszłość dysków należy do SSD (lub – mówiąc ogólniej – do pamięci półprzewodnikowych). Dyski SSD kojarzą się użytkownikom z szybkością, wydajnością, bezgłośną pracą, mniejszym poborem energii czy większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też większość producentów laptopów i komputerów stacjonarnych zdecydowała się na zastosowanie właśnie takiego dysku w swoich urządzeniach. Nie oznacza to jednak, że starsze dyski HDD nie mają dziś racji bytu – wręcz przeciwnie, nadal dostępna jest duża ilość ciekawych modeli, które świetnie się sprzedają. Bowiem dysk HDD jako magazyn danych do dziś okazuje się być niezastąpiony. Zakup takiego urządzenia wyposażonego w bardzo dużą pojemność, będzie o wiele korzystniejszy cenowo od dysku SSD o równie dużej pojemności. Jeżeli potrzebujesz przechowywać naprawdę dużą ilość plików – dysk HDD z pewnością zapewni Ci taką pojemność, która pomieści wszystkie Twoje dane (szczególnie dużo miejsca zajmują zdjęcia wysokiej jakości oraz filmy).

Zakup dysku HDD – na co zwracać uwagę?

Kupując dysk HDD, zwróć uwagę na jego rozmiar – szczególnie jeżeli poszukujesz dysku do laptopa (jego wymiary powinny wynosić 2,5”). Dla komputerów stacjonarnych przeznaczone są dyski o wymiarach 3,5”. Oczywiste jest, że kupując dysk HDD, konieczne będzie wybranie odpowiadającej nam pojemności. W końcu to jest główny cel wyboru takiego, a nie innego nośnika. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zainwestowanie w dysk o co najmniej 1 TB pojemności. Taki dysk powinien być również (w miarę możliwości) szybki. Dzięki temu zapisywanie i odczytywanie danych będzie przebiegało sprawnie i bezproblemowo; dobrym pomysłem będzie rozważenie zakupu modelu o prędkości 7200 obrotów na minutę. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie dysk HDD został wyposażony w złącze umożliwiające podłączenie go do Twojego urządzenia.

Dyski HDD – wciąż warte uwagi

Jak widać, dyski HDD wciąż są bardzo popularne i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miały zniknąć z rynku. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne; obarczone jest pewnymi ograniczeniami, jakie narzuca specyficzna konstrukcja tych urządzeń. Dyski SSD pod wieloma względami je wyprzedzają, zakładając jednak, że chcemy wydać określoną kwotę na nowy dysk, więcej pamięci otrzymamy, wybierając HDD. Osoby decydujące się na te urządzenia wybierają je właśnie z tego względu – potrzebują magazynu dla swoich licznych plików. Do pewnych zadań wystarczą tańsze, podstawowe modele. Mowa tutaj o dyskach, których głównym zadaniem ma być po prostu magazynowanie danych. Sytuacja zmienia się, jeżeli mowa o graczach – tutaj bowiem potrzeba dysku wydajniejszego, szybszego, zatem zainwestowanie większej gotówki będzie opłacalną i mądrą decyzją.