Każdy z nas zetknął się z przechowywaniem plików w chmurze. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami tego rozwiązania, czy też wolimy tradycyjne nośniki, jedno jest pewne – chmura to przyszłość w kontekście przechowywania danych. Wygoda i komfort, jakie zapewnia, są bardzo cenione przez użytkowników; rozwiązanie to jest wyjątkowo często wykorzystywane przez firmy. Jednak ta opcja nie jest również pozbawiona minusów – związane są one z ryzykiem, prywatnością, a także koniecznością opłacania miesięcznej subskrypcji. Przedstawiamy wszystkie najważniejsze aspekty związane z przechowywaniem danych w chmurze.

Dysk w chmurze – na czym polega?

Składowanie danych w chmurze umożliwia specjalny program lub aplikacja, a dane użytkownika umieszczane są na serwerach. Wybrana firma zajmuje się zarządzaniem lub zapewnieniem nośnika fizycznego dla plików. Na niej spoczywa również obowiązek ochrony danych, a także ich utrzymanie. Użytkownik posiada z każdego zakątka świata stały dostęp do swoich danych – mogą to być zarówno filmy, zdjęcia, jak i różne dokumenty, oprogramowanie itp. Jest to po prostu dysk przenośny, tyle że wirtualny. Na rynku dostępne są oferty wielu producentów – możemy dobrać plan w zależności od naszych potrzeb oraz odpowiadających nam cen.

Chmura – porównanie ofert

  • OneDrive – czyli wirtualna przestrzeń firmy Microsoft. Jest to firma, która przez lata pracowała na swoją renomę, a użytkownicy darzą ją dużym zaufaniem – jest to ważna kwestia w aspekcie przechowywania danych w chmurze. Firma ta czerpie ogromne zyski ze świadczenia takich usług, co dodatkowo motywuje ją do zapobiegania problemom, mogących w jakimkolwiek stopniu zaszkodzić jej Klientom. Użytkownicy wskazują również na korzystne ceny, szeroki wybór pakietów (szczególnie ważne dla osób, które nie są nastawione na ogromne pojemności chmury). Jest to również doskonała opcja dla osób korzystających z pakietu Office 365.
  • iCloud Drive – chmura znana każdemu użytkownikowi posiadającemu jedno z urządzeń firmy Apple. Jest to usługa skierowana do konkretnej grupy użytkowników. Zapewnia pełną kompatybilność z iPhone, Mac, iPad, iPod. Jest to usługa nieco różniąca się od pozostałych ofert; tworzy ona również kopie zapasowe kontaktów, wiadomości itd, zapewnia doskonałą synchronizację urządzeń. Warto pamiętać, że to rozwiązanie będzie najlepsze, wyłącznie w przypadku właścicieli urządzeń Apple; na korzyść iCloud Drive przemawiają również rozsądne ceny za poszczególne pakiety.
  • Dropbox polecany jest dla firm – w takim przypadku może stanowić doskonały wybór. Posiada szerokie opcje zabezpieczeń, świetnie współpracuje z aplikacjami firm trzecich. Jest kompatybilny z bardzo dużą grupą urządzeń. Klienci biznesowi stanowią podstawową grupę odbiorców tej usługi, to głównie z myślą o nich zostały stworzone plany, producent kładzie również nacisk na produktywność. Klienci indywidualni zwracają się raczej ku innym rozwiązaniom, chociażby ze względu na możliwość korzystania maksymalnie z trzech urządzeń w Dropbox. Ponadto stawki dla użytkowników fizycznych nie są zbyt atrakcyjne, a wybór planów nie jest szeroki.
  • Mega – nowozelandzkie przedsiębiorstwo, które oferuje sporo darmowego miejsca do przechowywania danych – 15 GB. Użytkownicy mogą wybrać jeden spośród wielu planów – ceny są bardzo korzystne, a dużym atutem tej chmury jest maksimum bezpieczeństwa. Sam serwis nie ma dostępu do naszych danych, mamy zapewnione szyfrowanie end-to-end. Warto wspomnieć o jednym minusie – w przypadku utraty klucza, będziemy mieć ogromny problem z odzyskaniem plików.
  • Tresorit – ta usługa to synonim prywatności i bezpieczeństwa. Dostarcza ją szwajcarska firma, wykorzystująca szyfrowanie end-to-end. Warto jeszcze wspomnieć o tworzeniu wielu kopii zapasowych plików czy o dwuskładnikowym uwierzytelnieniu. Co bardzo ważne, firma przechowuje dane na serwerach znajdujących się na terenie UE – wymusza to przestrzeganie bardzo restrykcyjnych przepisów. Za wszystko, co dobre, trzeba niestety płacić – i to właśnie ceny będą wadą w przypadku Tresorit. Za najdroższą opcję zapłacimy 25 Euro miesięcznie.

Przechowywanie danych w chmurze – wady i zalety

Przechowywanie danych w chmurze stanowi dla użytkownika ogromną wygodę i zapewnia szybki dostęp do plików w każdego miejsca na świecie. Bardzo ważna dla firm jest możliwość współpracy – nad jednym plikiem może pracować kilka-kilkanaście osób jednocześnie. Ułatwia to wykonywanie zadań firmie, upłynnia komunikację między pracownikami. Kolejną kwestią jest pojemność, mamy tutaj naprawdę duże możliwości. Wybierając odpowiedni plan, otrzymamy pojemność, która spełni nasze potrzeby; w każdej chwili możemy ją poszerzyć – jeżeli zajdzie taka konieczność. Przechowując dane w chmurze, nie musimy się martwić, że uszkodzimy dysk czy dojdzie do awarii.

Przechowywanie danych w chmurze wiąże się z pewnym ryzykiem, ataki hakerskie są tutaj realnym zagrożeniem. Aby rzeczywiście móc korzystać z chmury, konieczny jest dostęp do Internetu, a także comiesięczne uiszczanie opłaty (z wyjątkiem darmowych opcji). Należy liczyć się z tym, że musimy zaakceptować regulamin i politykę prywatności danej firmy.

Chmura czy dodatkowy dysk?

Zakup dodatkowego dysku zewnętrznego może być w niektórych przypadkach bardziej korzystnym rozwiązaniem. Wielu użytkowników czuje się po prostu bezpieczniej, posiadając dysk fizyczny, który mogą schować w dowolnym miejscu. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wykradzenia danych z dysku fizycznego niż tych w chmurze. Taki nośnik możemy zabrać ze sobą wszędzie; nie potrzebujemy Internetu, aby uzyskać dostęp do danych. Dysk zewnętrzny może jednak ulec awarii czy uszkodzeniu. W takiej sytuacji odzyskanie danych może być bardzo trudne i będzie wymagało dokładnej znajomości z zakresu data recovery. Takie urządzenie ma oczywiście ograniczoną pojemność, a udostępnianie plików dużej liczbie osób nie jest tak wygodne, jak w przypadku chmury.Wniosek jest zatem taki, że oba rozwiązania nie są idealne – jednak każde z nich oferuje przydatne funkcje. Wybór nośnika danych zależy wyłącznie od naszych preferencji i potrzeb. Osoby, które potrzebują dzielić się danymi z wieloma osobami, wybiorą chmurę. Dyski zewnętrzne również posiadają swoje plusy, a wielu użytkowników bardzo ceni sobie fizyczne nośniki, które zapewniają maksimum prywatności i bezpieczeństwa.