Wybór dysku SSD powinien być przede wszystkim dobrany do naszych potrzeb. Zakup takiego dysku to niewątpliwie dobra inwestycja w nasz sprzęt, która w dużym stopniu pozwoli nam na usprawnienie pracy np. komputera i zapewni większy komfort podczas jego użytkowania. Dyski SSD istnieją na rynku komputerowym już od lat; oferta producentów tego podzespołu wciąż się poszerza, dostępnych jest coraz więcej modeli – konsument często gubi się w gąszczu wszystkich opcji. Czym zatem kierować się przy zakupie dysku SSD? Na jakie parametry zwracać uwagę? Podpowiadamy

Dysk SSD czy HDD – rozmiar kontra szybkość

Dyski HDD przez lata były najpopularniejsze, jednak w ostatnim czasie coraz częściej zastępuje się je dyskami SSD. Mimo różnic oba urządzenia mają jednakowe zastosowanie – służą oczywiście do przechowywania danych różnego rodzaju. Warto tutaj zaznaczyć, że jednak mechanizmy i metody przechowywania, czytania czy też zapisywania danych będą się od siebie różniły w zależności od rodzaju dysku. W konsekwencji, każde z tych urządzeń będzie posiadało swoje plusy i minusy. Dyski HDD zapewniają zdecydowanie większą pojemność; do przechowywania danych wykorzystano tutaj pole magnetyczne. Konstrukcja takiego dysku opiera się na magnetycznych dyskach, czyli talerzach (z reguły mowa o maksymalnie czterech talerzach). Posiadają one miliony sekcji do przechowywania danych. Za zapisywanie i odczyt danych odpowiedzialne są głowice magneto-rezystywne. Na każdy talerz przypada po jednej głowicy odczytu oraz zapisu; w trakcie swojej pracy unoszą się nad powierzchnią tych talerzy, a siła aerodynamiczna wynikająca z szybkości obracających się platerów, odpowiada za stabilizacje odległości między nimi. Praca głowic możliwa jest dzięki ruchomemu ramieniu, na którym się je montuje.

Czy dyski SSD są szybsze?

Dyski SSD (Soild State Drive) opierają się na zupełnie innej technologii. Nie zostały one wyposażone w części ruchome, bazują na pamięciach półprzewodnikowych. Budowa takiego dysku nie należy do najbardziej skomplikowanych, jest ona stosunkowo prosta. Opiera się ona na kościach pamięci flash, których pracą zarządza kontroler. Im więcej kostek pamięci flash, tym szybszy będzie dany dysk; oczywiście będzie się to równocześnie wiązało ze wzrostem ceny. Mimo tego, że dyski SSD są droższe i oferują mniejszą pamięć, to jednak ich popularność wciąż wzrasta. Wynika to głównie z faktu dużej szybkości, jaką są w stanie zaoferować – elementy ruchome opóźniają jego pracę, a jak wiadomo, nie znajdziemy ich w urządzeniach SSD. Rosnące zainteresowanie skłoniło producentów do ulepszania parametrów i chociaż początkowo oferowały one małą pamięć, dzisiaj mamy większy wybór, a wzrost pojemności wciąż idzie w parze z dużą szybkością.

Dysk SSD – wady i zalety

 • Dyski SSD są bardzo ciche, przez co zapewniają użytkownikowi komfortową, niczym niezakłócaną pracę. Wynika to z braku części ruchomych.
 • Zużywają niedużo prądu, są energooszczędne.
 • Cechuje się bardzo szybkim dostępem do danych (nawet kilkadziesiąt razy szybszym niż w przypadku dysków HDD).
 • Dyski SSD wykazują większą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, są bardziej wytrzymałe.
 • Dyski te są również dużo lżejsze.
 • Koszty zakupu takiego dysku są wyższe niż ceny HDD. Jednak w ostatnim czasie producenci zaczęli wypuszczać na rynek urządzenia w bardziej przystępnych cenach, które mimo wszystko oferują przyzwoitą pojemność.
 • W razie utraty danych, ich odzyskanie będzie o wiele bardziej wymagającym i skomplikowanym procesem.
 • Istnieje tutaj większe ryzyko utraty danych. Ma to związek ze zużywaniem się komórek pamięci flash.
 • Konieczne jest wykonywanie kopii zapasowych; dyski SSD często ulegają awarii, bez wcześniejszych oznak czy ostrzeżeń dla użytkownika.

Dysk SSD – rodzaje interfejsów

 • SSD SATA – najpopularniejszy rodzaj złącza SSD, jest również jednym z najstarszych interfejsów pamięci masowej. Cechuje je dobry stosunek ceny do jakości. Wydajność jest dużo większa niż w przypadku HDD, jednak znajdziemy tutaj pewne podobieństwo, a mianowicie, konieczność podłączenia za pomocą przewodu. Dużą zaletą jest znaczna pojemność. Idealnie nadadzą się do dużych, stacjonarnych komputerów.
 • SSD M2 – dysk, który zapewnia ogromną prędkość i doskonałą wydajność; ponadto występuje w kompaktowych rozmiarach, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla laptopów. Pracuje bardzo cicho, cechuje się optymalnym rozprowadzaniem ciepła. Wykorzystywany jest zarówno jako dodatkowy dysk, jak i samodzielny napęd. Poleca się je dla graczy, grafików i montażystów. Podczas zakupu koniecznie zwróć uwagę na wymiary, szczególnie na długość (dwie ostatnie liczby wymiaru). Długość musi odpowiadać tej w złączu komputera.
 • mSATA – jest to mniejsza, kompaktowa wersja standardu SATA, stąd wiele podobieństw między nimi (wykorzystują to samo pasmo komunikacyjne, a w kontekście przepustowości występują podobne ograniczenia). Jednak w przypadku mSATA, podłączamy go bezpośrednio do slotu, bez użycia dodatkowego kabla. Zajmuje niewiele miejsca, świetnie sprawdzi się w przypadku urządzeń mobilnych. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na takie szczegóły jak: szybkość zapisu i odczytu danych, dodatkowe usprawnienia i zastosowane rozwiązania czy nominalny czas pracy.
 • Złącze PCI-E – od M.2 z reguły różni się złączem fizycznym, jednak pod względem prędkości różnice są marginalne. Szczególnie jeżeli mowa o urządzeniach dedykowanych dla przeciętnego użytkownika.

MLC, TLC oraz QLC, czyli rodzaje kości dysku SSD

Poszczególne rodzaje kości cechuje określona żywotność. Triple Layer Cell (TLC) to rodzaj pamięci, który stosuje się w tańszych rozwiązaniach, kładących szczególny nacisk na pojemność. Posiada trzybitowe komórki, często spotykany jest w bardzo szybkich dyskach. Kolejnym rodzajem pamięci jest Multi Layer Cell (MLC) o dwubitowych komórkach. Jest bardzo popularny, również ze względu na niską cenę. Czterobitowe komórki posiada Quad Layer Cell (QLC). Ten rodzaj pamięci oferuje znaczną pojemność, nie jest on jednak tak niezawodny, jak dwie poprzednie opcje. Warto jeszcze wspomnieć, że rozróżniamy dwie technologie produkcji, które mają ogromny wpływ na charakterystykę – NAND oraz V-NAND. W drugim przypadku komórki ułożone są pionowo, co umożliwia zamieszczenie większej ilości informacji.

Dysk SSD – jaki wybrać?

Jeżeli nie chcesz wydawać dużej ilości gotówki na dysk, zwróć uwagę na dysk SSD SATA, który jest najtańszym rozwiązaniem. Warto mieć na uwadze, że taki dysk nie zapewni nam jakiejś szczególnie dużej wydajności, a kolejnym minusem jest konieczność podłączenia odpowiednim kablem. M.2 SATA oraz M.2.PCI-E to nowsze rozwiązania – droższe, ale wraz ze wzrostem ceny idzie w parze zdecydowanie większa wydajność. Dyski SSD M2 oraz mSATA polecane są ze względu na swoje rozmiary do laptopów. Podczas zakupu sprawdź, jaki jest okres gwarancyjny dysku, a także na wskaźnik MTBF. Wskaźnik ten jest bardzo ważny i informuje nas, ile (w przybliżeniu) wynosi czas, podczas którego urządzenie będzie pracowało bezawaryjnie. Wybór dysku SSD zależy głównie od przeznaczenia i od naszych potrzeb. Dobrze dobrany dysk SSD posłuży nam przez długie lata, przyspieszy pracę naszego komputera i zapewni maksymalny komfort pracy.